20 ноября 2001 г.
Про необхідність чергових змін вартості основних послуг зв'язку говорять починаючи з квітня. Але з багатьох причин це питання почали вирішувати тільки зараз. Певно, ситуація дійшла до критичної точки, за якою - реальна загроза втрати загальної рентабельності послуг для основних операторів зв'язку.
Нагадаємо, що остання оптимізація тарифів відбулася півтора роки тому, коли було здійснено першу спробу зменшити різницю між вартістю місцевого й міжнародного зв'язку та обсяги перехресного субсидування нерентабельних послуг за рахунок прибуткових.
Зауважимо, що ситуація дещо пікантна, адже радник у процесі приватизації ВАТ "Укртелеком" свого часу надав певні рекомендації щодо тарифної політики національного оператора під час зміни його форми власності. Як нам повідомили в Держкомзв'язку, у процесі балансування тарифів рекомендації радника враховані. Крім цього, вже підготовлена та чекає розгляду керівництва комітету нова Концепція тарифної політики в галузі електрозв'язку.
Не є таємницею, що тривалий час Держкомзв'язку здійснював збір відповідних пропозицій операторів. Але на цей час туди надійшли лише пропозиції ЗАТ "Утел" і ВАТ "Укртелеком", на базі чого, власне, і формуються нові тарифи. Наказ Держкомзв'язку "Про внесення змін до граничних тарифів на основні послуги зв'язку" поки не залишив стін Держкомзв'язку. Але, як повідомив голова комітету Станіслав Довгий, документ буде підписаний найближчим часом. Зауважимо, що після цього наказ має бути затверджений Мінекономіки та зареєстрований Мінюстом. Минулого разу ця процедура зайняла не один місяць. Отже, поки йдеться лише про проект чергового балансування тарифів.
Що зміниться
Зокрема, навесні поточного року внесено пропозиції ЗАТ "Утел" стосовно перегляду існуючої системи знижок на оплату міжміських дзвінків у вечірній та нічний час (зараз діє 50%-ва знижка на оплату). Як відомо, сьогодні пільговий час триває з 21.00 до 8.00. Запропоновано збільшити тривалість пільгового часу з метою розвантаження мережі, адже велика кількість дзвінків у вказані часи призводить до непроходження міжнародних викликів. Це, відповідно, веде до зменшення валютного доходу оператора. Разом зі збільшенням тривалості пільгового часу (його запропоновано встановити з 18.00 до 8.00) передбачається зменшити розмір знижки (в середньому до 20%). Окрім цього, як повідомив голова Укртелекому Олег Гайдук, зменшиться вартість міжнародних розмов (приблизно на 15-17%).
Інша причина (мабуть, першопричина) здешевлення міжнародного зв'язку - загострення конкуренції на цьому сегменті ринку. Не вперше доводиться чути скарги з боку двох основних операторів з того приводу, що більшість їхніх конкурентів працюють на вигідному міжнародному трафіка й не несуть витрат на внутрішній. Отже, якщо основні оператори зараз не здешевлять міжнародний зв'язок, вони його просто безповоротно втратять.
І тільки потім можна згадати про нездорове існуюче перехресне субсидування й необхідність подорожчання місцевого зв'язку. В проекті змін до існуючих тарифів, за найменшими підрахунками, пропонується в середньому підняти його вартість приблизно на 30%. При цьому планується збільшити кількість нетарифікованих хвилин на місцеві розмови з 100 до 150. Але в певному сенсі їх не можна вважати цілком безкоштовними, оскільки зросте також абонентська плата (і фіксована, і для абонентів телефонних станцій, що мають можливість здійснювати похвилинний облік розмов). Але плату за встановлення телефону запропоновано залишити на теперішньому рівні. Можна передбачити, що це не дуже боляче вдарить по майбутніх доходах операторів, адже все збільшується відсоток встановлень за більшою ціною (скажімо, шляхом продажу пакетів цільових безпроцентних облігацій ВАТ "Укртелеком" чи продажу опціонів цього ж емітента). До речі, про доходи: нам вдалося з'ясувати, що, згідно з економічним обгрунтуванням змін до тарифів, загальна цифра змін доходів Укртелекому незначна та не вища за опублікований індекс зростання цін по галузях народного господарства у 2001 р. Даний показник дорівнює 12% від доходів підприємства. Природно, що це середнє значення. За окремими видами послуг (скажімо, місцевий зв'язок) ця цифра буде більшою. Слід зазначити, що у проекті змін до тарифів запропоновано також поки не змінювати тарифів на сільський зв'язок. У новому наказі запропоновано також, зокрема, врахувати зміни до граничних тарифів у частині плати операторів за з'єднувальні лінії.
Експеримент відкладено
Поряд зі змінами тарифів на послуги зв'язку завжди згадують проблему переходу на посекундну тарифікацію розмов. Нагадаємо, що у травні поточного року, згідно з рішенням відповідної робочої групи, планувалося провести протягом двох місяців у одному з регіонів експериментальний посекундний облік розмов паралельно з діючим порядком обліку й тарифікації. Але поки це питання так і не знайшло свого вирішення - "секундизацію" відкладено на невизначений термін.
|