18 декабря 2000 г.
Телебачення зараз – основний інформаційний засіб, його дивляться близько трьох мільярдів глядачів. Розвиток цифрового ТБ в різних країнах відбувається неоднаковими темпами. На це впливають як економічні умови, так і ступінь технічної готовності країн. Більшість держав не можуть швидко перейти до цифрового телебачення, вони ще довго вимушені будуть експлуатувати аналогові системи й підтримувати їх дієвість. Тому виникла необхідність концептуального розгляду ситуації, визначення стратегії переходу від аналогових систем до цифрових. Іти треба поступово, еволюційним шляхом, зручним для всіх.
Поліпшене телебачення – крок до цифрового
На семінарі МСЕ була розглянута тема поліпшеного телебачення як етапу на шляху до «цифри». За великим рахунком, глядача не хвилює вид сигналу в його телевізорі. Потрібні якісні зображення та звук. А для оператора різниця дуже відчутна. В аналоговому вигляді по одному телевізійному каналу можна передавати одну програму, а в цифровому – п’ять. Це істотна економія радіочастотного ресурсу. Крім того, створюється технічна база для нового рівня телевізійного мовлення. В цілому передається цифровий потік. А це може бути відео, аудіо, дані – будь-яка інформація.
Міжнародний союз електрозв’язку розглядав різні аспекти поліпшеного кольорового телебачення й виробив рекомендації стосовно систем «поліпшений PAL», «поліпшений SECAM». Багато з цих рекомендацій уже реалізовано в різних країнах і експлуатується.
Поліпшений SECAM з’явився в 1995 р. Того року в Парижі була проведена демонстрація реально працюючої системи Enhanced SECAM. Крім широкоекранного зображення були реалізовані поліпшений телетекст, електронний програмний гід, керування розподілом програм. Це відіграло значну роль у ринковому успіху апаратури мовлення. Користувачі реагують не лише на якість програм, а також на нові можливості й нові служби, що надає система. Після цього у Франції значно зріс обсяг продажів телевізорів: за рік їх було продано 1 млн.
Подібні поліпшені системи аналогового ТБ одержали назву телебачення високої чіткості (ТБВЧ). В Англії у вересні 2000 р. продано 177 тис. телевізорів, що використовують систему ТБВЧ. Планується, що у 2000 р. всього надійде покупцям 1187 тис. таких приймачів. У Японії є 600 тис. приймачів, що можуть приймати сигнали високої чіткості.
Систему SECAM використовують 47 країн, у тому чисті Україна та інші країни СНД. Більшість цих держав не мають великих коштів, які дозволили б за короткий термін перейти до цифрового телебачення. Перехідний період може тривати десять і більше років.
В Україні з січня 2000 р. діє державний стандарт на систему аналогового телебачення. Він використовує багато елементів ТБ поліпшеної якості. Насамперед, це цифровий звуковий супровід, автоматична корекція лінійних завад тощо.
Тільки три системи
У світі нараховується 15 аналогових стандартів. Такого хаосу не можна було повторити при впровадженні цифрового телебачення. Міжнародному союзу електрозв’язку вдалося розробити єдині цифрові стандарти.
Цифрове мовлення – це багатоцільова інтегрована система, що об’єднує інформаційні служби, зв’язок і комп’ютерні технології. В різних регіонах розроблені три різні системи цифрового телебачення: американська ATSC, європейська DVB і японська ISDB.
DVB
Найбільш значною можна вважати розробку європейської системи DVB. Фактично це стандарти не тільки телебачення, а й передачі відео, звуку й мультимедіа. Цей комплекс стандартів є найбільш повним і універсальним. Система стандартів DVB працює для всіх середовищ, для наземного (ефірного), кабельного, супутникового мовлення.
Цей стандарт уже вийшов за межі Європи. Зокрема, його прийнято в Австралії. Кількість користувачів DVB складає 500 млн. Очікується, що у Франції в 2001 р. ним користуватиметься 50% мешканців, у 2002 р. – 70%. У Сінгапурі буде перше державне телебачення, засноване на стандарті DVB-Т. Фінляндія у 2001 р. планує забезпечити цифровим телебаченням 70% населення, а в 2005–2006 рр. – 100%.
Європейський метод модуляції ОFDM робить передачу сигналів подібною до голографічної, що підвищує її завадостійкість. Це дуже важливо в містах з висотною забудовою, де високий рівень сигналів-завад за рахунок відлуння. Передачі DVB можуть з успіхом прийматися мобільними засобами. Ієрархічна модуляція забезпечує економію енергії, ефект Допплера виявляється на частоті, удвічі більшій. При тестуванні використовувався мікроавтобус із цифровим телеприймачем. Перевага системи DVB виявилася дуже переконливою: на приймач надходив якісний сигнал DVB-Т, у той час як аналоговий отримати не вдалось.
ATSC
Альтернативою системі DVB є стандарти ATSC, прийняті в США. По суті це стандарти наземного телемовлення. Тут використовується інший метод модуляції. В американській системі прийнятий метод однополосної передачі цифрового сигналу. Система впроваджується в США, Канаді, Мексиці тощо.
Останнім часом американці доводять, що їх метод ефективніше прийнятого в Європі на 3 дБ. Тобто для досягнення того ж рівня якості можна використовувати вдвічі меншу потужність. Це дуже важливий чинник. Але важко уявити, що в Європі почнуть ставити американську апаратуру чи навпаки. Вже витрачені великі кошти, розроблено відповідне устаткування, створені підприємства.
ISDB
Японія три роки тому створила свою інтегровану систему цифрової передачі – ISDB. Вона еквівалентна європейській, але ідеологічно відрізняється від неї тим, що призначена для передачі телекомунікаційної інформації в сигналі мовлення.
Система заснована на сегментації частотних смуг. ISDB дозволяє передавати відео, аудіо, дані в різних середовищах: через супутники, кабельні канали наземними службами. Вона призначена як для стаціонарних, так і для мобільних приймачів.
Зараз працюють експериментальні зони в Токійському регіоні і ще в десяти великих містах країни. При дослідженні в 127 точках на відстані 3 тис. км досягнуто високої швидкості передачі даних – більшої, ніж очікувалося.
Адміністрація зв’язку Японії передбачає поступовий перехід до цифрового мовлення. Реалізувати систему ISDB-T в країні планується до 2007 р., а пілотний проект – до 2003 р. Після цього будуть задіяні й території сусідніх країн.
Якщо об’єктивно оцінювати всі три системи, між ними немає разючих відмінностей. У Бразилії проводилися порівняльні випробування цих трьох систем цифрового телебачення. Польовий тест у Сан-Пауло, де висока щільність будинків, показав, що результативність прийому сигналу розподілилася таким чином: DVB, ISDB, ATSC. За стійкістю до імпульсних завад найкращою виявилася ATSC, а найгіршою – ISDB. За якістю прийому всередині приміщення створилася така послідовність: ISDB, DVB, ATSC.
МСЕ потурбувався про користувачів, для яких усі телевізори повинні бути сумісними з різними системами. В лютому 2000 р. прийнята міжнародна рекомендація, за якою приймач цифрового телебачення має містити декодер, спроможний приймати сигнали всіх трьох систем. Аналогічно випішена проблема зі стандартами кольорового телебачення PAL i SECAM. Всі телевізори, випущені останніми роками, можуть приймати сигнали обох стандартів.
Девід ВУД, начальник департаменту нових технологій Європейського союзу мовлення:
Міжнародний союз електрозв’язку активно сприяє впровадженню цифрового телебачення у світі. З одного боку, проводиться частотне планування: узгоджуються частотні смуги, канали з урахуванням прогресу, з іншого – надається допомога у розвитку самих служб: їх стандартизація, організація для ефективного використання радіочастотного спектра. Ще один аспект діяльності МСЕ – розробка єдиних стандартів, щоб можна було користуватися устаткуванням різних виробників.
ДК Звязок
|