18 апреля 2001 г.
В Інтернет-спільноті нашої країни назрівають зміни. І ці тенденції повною мірою проявилися під час другого з’їзду Інтернет асоціації України, що відбувся 14 квітня.
Вперше після установчих зборів, об’єднавши всіх членів Інтернет асоціації України (ІнАУ) в одній залі, цей захід відобразив і інтерес учасників ринку Інтернету до діяльності ІнАУ, і масштабність її руху по залученню нових членів. Так, із 150 учасників з’їзду, 39 з яких – члени асоціації, було чимало гостей. Загальні збори ІнАУ відвідали представники Верховної Ради, Кабміну, Держкомзв’язку, СБУ тощо. А вагова категорія та сфера діяльності неофітів ІнАУ – шести компаній, що стали новими членами асоціації, – продемонстрували в дії декларовані принципи щодо розширення кола її учасників. Ці принципи передбачають залучення в ряди Інтернет асоціації України не лише провайдерів, але й виробників телекомунікаційного обладнання, власників Web-порталів, розробників контент-проектів та програмного забезпечення, всіх організацій, що зацікавлені у використанні сучасних технологій, тощо. Так, новими дійсними членами ІнАУ стали представництва компаній Lucent Technologies, Alcatel та Cisco Systems CIS, юридична фірма «Коннов і Созановський» та FLAG Telecom. Як асоційований член до складу ІнАУ увійшла компанія Intel Ukraine Microelectronics.
Оцінки діяльності асоціації, зроблені під час з’їзду, означали не стільки підбиття підсумків, скільки окреслення завдань ІнАУ на майбутнє. Невисоку активність ІнАУ у сфері законодавчої діяльності відзначив, зокрема, народний депутат Олександр Чубатенко. Він зазначив, що для проведення законотворчих ініціатив асоціації у парламенті ІнАУ потрібно їх активно формувати та пропонувати на розгляд.
У свою чергу перший заступник голови Держкомзв’язку Олександр Баранов підкреслив необхідність визначити ІнАУ коло стратегічних завдань, які асоціація вирішуватиме першочергово. Він зазначив, що, крім проблеми створення регістру доменних імен .ua, ІнАУ поки, на жаль, не декларує вирішення інших фундаментальних питань. На думку О. Баранова, асоціація сьогодні повинна популяризувати використання інформаційних технологій у різних напрямках суспільного та економічного життя, і особливо – у сфері освіти.
На деяких моментах, що потребують вдосконалення, зупинився й голова правління ІнАУ Олексій Бурсук. Він, зокрема, відзначив невисоку активність членів асоціації, які не входять у правління. Він також наголосив, що ІнАУ має жвавіше реагувати на законотворчі процеси, які відбуваються сьогодні в країні й стосуються розвитку українського мережевого суспільства. О. Бурсук зазначив, що асоціація здатна й зобов’язана вносити корективи до законопроектів, які так чи інакше впливатимуть на розвиток Інтернету.
За словами О. Бурсука, більшість рішень ІнАУ продукується та реалізується надто повільно, щоб задовольнити потреби ринку. Одна з причин цього явища – відсутність юридичної підтримки діяльності асоціації. Так, ще й досі не готові установчі документи для організації підприємства мережі обміну трафіком, яка реально працює вже більше півроку.
Для оптимізації роботи ІнАУ буде створена експертно-консультативна рада. Крім цього, під час з’їзду члени асоціації вирішили багато важливих внутрішніх питань. Зокрема, вибрали третейських суддів, проголосували за створення профільних комітетів (правового, технологічного та освітнього) та благодійного фонду ІнАУ. А також затвердили бюджет асоціації на 2001 р.
Однак найзлободеннішим питанням, що викликало серед учасників з’їзду безліч дискусій, була, звичайно, проблема створення регістру доменних імен в Україні. З огляду на появу в нашій країні ТОВ «Хостмастер», що намагається взяти контроль над адмініструванням частини доменів другого рівня, загальні збори ІнАУ ініціювали радикальні зрушення в напрямку створення регістру доменних імен в Україні. Слід зазначити, що учасники з’їзду однозначно оцінили діяльність компанії «Хостмастер» як спробу узурпації національного ресурсу.
Отже, щоб зрушити ситуацію зі створенням регістру доменних імен з мертвої точки, ІнАУ вирішила звернутися до Інтернет-спільноти України. У зверненні асоціація виклала основні принципи, на яких повинна базуватися єдина система адміністрування доменної зони .ua. Серед них – вимоги передбачуваності і стабільності її функціонування та суспільного контролю над ним. Система адміністрування доменної зони .ua має забезпечувати спадковість існуючого порядку реєстрації та рівності всіх учасників ринку Інтернету при реєстрації, під-тримці та делегуванні доменних імен тощо. (www.inau.org.ua)
ІнАУ звернулася до мережевого суспільства України з пропозицією впровадити тримісячний мораторій на будь-які зміни в існуючому порядку адміністрування та технічної підтримки доменної зони .ua з тим, щоб за цей час виробити загальні й прозорі правила функціонування цієї системи та створити необхідні для появи регістру організаційно-господарські структури.
Після цього ІнАУ планує звернутися до існуючої адміністрації домену .ua та відповідних міжнародних організацій із проханням санкціонувати необхідні зміни в порядку адміністрування та технічної підтримки доменної зони.
Поява вищезгаданого звернення до Інтернет-спільноти України є ініціативою ІнАУ для вивчення суспільної думки щодо останніх подій, які стосуються домену ua. та зачіпають інтереси всіх учасників ринку. Як показали обговорення цієї проблеми на загальних зборах ІнАУ, більшість учасників ринку налаштовані критично до спроби монополізації національного ресурсу. Частковим доказом цього на з’їзді ІнАУ стала пропозиція голови правління АУРІУ Костянтина Синявського створити за участю обох асоціацій узгоджувальну комісію для розробки єдиної політики у найважливіших питаннях ринку. І дану пропозицію було підтримано. А це свідчить, що сьогодні обидві асоціації здатні працювати разом і консолідувати зусилля для вирішення важливих політичних питань. А значить, є впевненість на розвиток подій, який влаштує усіх.
Думки з приводу
Олексій БУРСУК, компанія «Релком Україна»:
Другий з’їзд був кращим за перший, але гіршим, ніж хотілося б. Я вважаю, що цей захід важливіший для самої асоціації, ніж для українського Інтернету. Однак, враховуючи, що пройшло лише чотири місяці після створення ІнАУ, позитивні тенденції цілком відчутні.
Іван ПЄТУХОВ, компанія «Адамант»:
На мою думку, з’їзд виявився вдалим, незважаючи на те, що він був позачерговим. Цей захід означає становлення ІнАУ як серйозної організації, з якою будуть рахуватися не лише учасники ринку, але й державні структури.
Ігор ШЕВЧЕНКО, компанія «Шевченко, Дідковський і партнери»:
З’їзд показав, що учасники асоціації можуть і прагнуть активно працювати. І головне завдання правління ІнАУ – організувати посильний вклад кожного члена асоціації у спільну справу.
В ТЕМУ
Електронний уряд – спільними зусиллями
13 квітня відбулася зустріч урядового секретаря Віктора Лисицького з провідними провайдерами України – представниками ІнАУ. На ній В. Лисицький запросив провайдерів до співпраці у створенні системи електронного уряду. Однією з найголовніших проблем загальної інтернетизації України провайдери назвали дорожнечу зовнішніх каналів та монополію Укртелекому. В. Лисицький запропонував провайдерам підготувати пропозиції щодо покращання ситуації.
За результатами бесіди було створено робочу групу з представників ІнАУ, яка б спільно з Урядовою комісією, очолюваною урядовим секретарем, працювала над розробкою пропозицій щодо створення електронного уряду в Україні. До складу групи увійшли Ю. Корж («Глобал Юкрейн»), Е. Шнурко-Табакова (ІСС), О. Ольшанський («Диджитал Дженерейшин»).
В. Лисицький наголосив, що такі зустрічі слід зробити щом?сячними. (Вл. кор.)
|