2 апреля 2001 г.
Багатьох сетян приваблює можливість використання кирилиці в назвах доменів, що її сьогодні обіцяють такі реєстратори, як iName.com.ua (компанія “Элайд Стандарт Лімітед”), РосБізнесКонсалтинг (www.rbc.ru) та інші. Та чи всі проблеми зі вживанням не латинських літер вирішені остаточно?
Компанія DMedia® (Register.UA™), що має давні й тісні відносини з компанією-міжнародним реєстратором Network Solutions, Inc., так не вважає. Докладно дослідивши умови та офіційні документи, Register.UA™ дійшла таких висновків:
по-перше, запропонований сервіс насправді дає лише участь у технічному експерименті з іномовних реєстрацій і ніякого офіційного відношення до існуючого реєстру головних доменів верхнього рівня та діючої системи DNS не має;
по-друге, запропоновані реєстрації назв доменів верхнього рівня не є доменами верхнього рівня, а є “дивно” закодованою назвою домену третього рівня, яку не можна використовувати ні для адресування до сторінки, ні для електронної пошти.
Більш за те, нема ніякої гарантії, що ця “система міжнародних доменних назв” працюватиме безвідмовно (експеримент все ж таки). Реєстрація виконується на власний ризик. Таку саме інформацію у своєму інтерв’ю надав віце-президент компанії VeriSign, Inc. Чак Гомес та сказав, що результати цього експерименту будуть лише покладені в основу майбутніх стандартів.
Нещодавно збентеженість ICANN невизначенням та різновидом стандартів з реєстрації іномовних назв була ще раз висловлена на міжнародній зустрічі в Мельбурні.
Для того щоб відокремити умови цього експерименту від діючої системи доменних назв (DNS) та діючих стандартів, ще в січні минулого року було зроблено "Тестову площадку багатомовних доменних імен” (Multіlіngual Domaіn Name Testbed). VeriSign GRS разом з офіційним комітетом розробки перспективних стандартів (ІETF – Іnternet Engіneerіng Task Force) для експерименту було відокремлено декілька серверів підтримки. Таким чином, нові імена не потрапляють сьогодні до офіційної бази ICANN.
Технічна система Multіlіngual Domaіn Name Testbed являє собою систему "перекладу" за допомогою алгоритму RACE (Row-based ASCІІ Compatіble Encodіng) (див. – http://www.ietf.org/internet-drafts/draft-ietf-idn-race-03.txt) неангломовних символів у набір символів ASCІІ, прийнятний для запису в таблиці DNS, але тільки з системи Multіlіngual Unicode. Наприклад, назва РЕЄСТРАЦІЯ.COM перетворюється в BQ–ARADKVCBIJADARSWJ4.MLTBD.COM, де комбінація BQ–ARADKVCBIJADARSWJ4 є результатом трансформації слова РЕЄСТРАЦІЯ.
Для того щоб вірно задати таку назву домену, треба примусово переключити браузер в UTF-8-кодування та тричі переключити мовну розкладку клавіатури. Поки йде експеримент, система реєстрації не виключає можливість виникнення повторів RICE-наборів, про що VeriSign, Inc. не забуває нагадувати. А щоб здійснити перетворення та “відкрити” такий “домен”, необхідно завантажити спеціальну надбудову (додаткову програму) для браузера. Обрати необхідну програмну надбудову можна на цій сторінці.
,
DMedia®
Від редакції
Значно докладніше викладення ситуації та аргументації “проти” безоглядного використання кирилиці можна знайти в матеріалі, що його опубліковано в Internet на офіційному вузлі DMedia® 9 березня 2001 р.
Слід також мати на увазі й дискусії, що вже почалися в Сеті з цього приводу. Перш за все, звертаємо увагу читачів на “відповідь” на вищезгадану публікацію на сайті iName. Запрошуємо всіх небайдужих до українського сегмента Internet на наш форум для обговорення ситуації, що склалася.
|