5 ноября 2001 г.
Концепція електронного уряду набуває все більшої популярності у світі й розвивається досить активно. Україна стоїть поки що на початку “великого шляху”. Зазначимо, що переклад терміну “Е-Government” як “електронний уряд” не дуже вдалий. Ближче до смислу було б “електронна форма правління”, або “електронне управління”. Ще один термін, який з’явився недавно – “G-Government”, – в аналогічному дослівному перекладі взагалі втрачає зміст. А це просто використання Інтернету й GIS (ГІС – геоінформаційні системи) для забезпечення більш ефективного державного управління, тобто “геоінформаційна форма правління”.
Отже, комбінація легкого доступу до Інтернету й картографічної інформації визначає сучасний рівень розвитку Е-Government як нової форми обслуговування, що можуть надавати структури державного управління для підприємницького сектора і громадян. G-Government створює нові могутні шляхи для співробітництва. Адже просторові дані сприймаються по-іншому, наочніше, ніж представлені в табличній формі, а це дозволяє набагато зручніше робити інформаційні запити, а також забезпечувати процеси управління.
Перші кроки
Зараз Web-сайти наших органів державної влади містять не набагато більше інформації, ніж контактні телефонні номери й загальні нормативні положення (спочатку так було і в розвинутих країнах). Телефони, що відповідають тільки з дев’ятої ранку до шостої вечора, дійсно не поліпшують обслуговування. А ГІС-складова Web-сайтів може забезпечувати, наприклад, інтерактивне замовлення, сплату внесків, а також такі функції, які взагалі не були раніше доступними.
Указом Президента України “Про поліпшення картографічного забезпечення державних та інших потреб в Україні” від 1 серпня 2001 р. № 575/2001 визначені важливі заходи щодо вдосконалення системи формування Державного картографо-геодезичного фонду України. Зокрема, визначається необхідність розширення доступу до картографічних і аерокосмічних матеріалів, скасування необгрунтованих обмежень у цій сфері, створення системи геологічних, земельних, гідрологічних, лісових та інших державних тематичних карт, розширення видання наукових, довідкових, навчальних карт і атласів. Особлива увага приділяється створенню національної та спеціальних геоінформаційних систем, а також інформаційних банків геопросторових даних на загальнодержавному, ре-гіональному та місцевому рівнях. Прийняті рішення сприятимуть розвитку в Україні системи “електронного уряду” в його новій формі – G-Govern-ment.
На офіційному інформаційному сервері Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій вже реалізуються елементи G-Government. Тут із застосуванням картографії подаються ана-літичні матеріали, а також оперативна інформація. Але у цій системі відсутня інтерактивна взаємодія.
У проекті Національної програми інформатизації на 2002 р. передбачено лише одне завдання, що стосується G-Government, – розробити інформаційно-аналітичну систему обласної державної адміністрації з елементами системи електронного уряду та системою доступу до ресурсів загального користування. Проект Державної науково-технічної програми розвитку мережі Інтернет в Україні передбачає розробку проекту забезпечення функціонування електронного уряду України. Також планується створення в Інтернеті інтерактивної інформаційно-консультаційної служби за напрямками реформування земельних відносин та розвитку ринку землі в Україні.
Навздогін за лідером
З розвитком Інтернет-технологій підтримки карт застосування ГІС стає все більш простим і повсюдним. Люди часто й не уявляють, що вони використовують такі системи. Прикладом успішного вдосконалення ресурсів геопросторових даних є створення у США Мережі географічної інформації, яка забезпечує безпосередній доступ до останніх актуальних карт, відповідних даних і пов’язаних з ними послуг. Ця інфраструктура як основа ГІС обумовила розвиток у країні трьох головних типів складових G-Government: уряд–бізнес, уряд–громадяни, уряд–уряд.
“Уряд–бізнес” стосується економічного розвитку, розробки земельних реформ, патентування, ліцензування тощо. Інтернет забезпечує доступність інформації урядових структур для підприємців цілодобово. Бізнесмени, які відвідують сайт муніципалітету, можуть у міській базі даних розмістити власні комерційні сторінки, отримати доступ до інформаційних ділових переліків, аналізувати демографію, економіку.
Наприклад, регіональна рада уряду в штаті Орегон підтримує розвиток промисловості, розміщення житла й туризму в штаті через ГІС-оснащений Web-сайт. У штаті Делавер використовується ГІС в Інтернеті для розміщення інформації про наявність робочих місць. Після набору адреси установи відображається прилегла транспортна мережа, дитячі садки, освітні установи.
Складова “уряд–громадяни” забезпечує інформацією про урядові послуги, раціоналізує взаємодію громадськості з урядовими агенціями, дозволяє здійснення інтерактивних платежів внесків і зворотний зв’язок.
Місто Сакраменто було новатором у використанні Інтернету для одержання урядових послуг громадянами, розпочавши роботи ще на початку 1999 р. Відвідування сайта збільшилося до 500 щодня. Без нього всі ці люди повинні були б зателефонувати чи відвідати муніципалітет, щоб отримати інформацію або послуги. Тепер же вони їх отримують дистанційно. Уряд Сакраменто оцінив, що використання Інтернету заощаджує $1,8 млн. на рік.
Складова “уряд–уряд” поліпшує кількість, якість і швидкість інформаційного обміну між різними рівнями урядових відділів у межах урядової структури. Такий зв’язок допомагає уряду використовувати ресурси більш раціонально, уникаючи дублювання.
Сайт Американського бюро переписів дозволяє державним і місцевим органам влади швидко дізнаватися про дані перепису, необхідні для планування, економічних розробок тощо.
Нове застосування Web допомогло координувати дії при пожежі, яка охопила більш ніж 5,9 млн. акрів лісів у західних штатах у 2000 р. Федеральні протипожежні агентства й приватна промисловість створили Геопросторову координаційну групу (GeoMAC), що складається з багатьох агентств. У розробленому GeoMAC на базі ГІС Інтернет-додатку розміщена інформація про місцезнаходження й поширення всіх активних загорянь, їх відстань до населених пунктів. Усе це стає доступним для прийняття оптимальних рішень.
Округ Тіламук, штат Орегон, який часто страждає від руйнівних повеней, спільно з урядом США брав участь в інформаційному проекті для забезпечення безпеки.
Складові ГІС-Інтернет для G-Government стають усе більш досконалими. Приклади підтвержують, що ГІС і Інтернет – життєздатний метод для створення та впровадження кращого способу управління в державних органах.
Источник: газета ДК "Зв'язок", № 38
|